דוריתה פדרמן - אמנות הפרגמנט

הרומן שלי עם נייר הפרגמנט | דוריתה פדרמן, קיבוץ אור הנר

 

היכרתי את ה"TARJETERIA", - כך קוראים לה ברגנטינה -, בתחילת שנות ה-90, כאשר מבקרת מארגנטינה הראתה לי אלבום תמונות של ברכות שהיא עושה והסבירה לי באופן כללי על הטכניקה כדי שאני אלמד את הקשישים במועדון גיל הזהב באור-הנר.

כך הכנו במועדון ברכות יפות לכל אירוע, כאשר עבדנו עם נייר של אדריכלים וכלים פרימיטיבים שאלתרנו.

 

בשנת 2004,  בשיטוט באינטרנט גיליתי את אומנות הפרגמנט באירופה ונשבתי ביופי של הדברים המדהימים שראיתי.

מיד נרשמתי לאחד הפורומים הבינלאומיים וכך התחלתי ללמוד את האומנות בצורה נכונה ונוכחתי לדעת שנחוצים נייר וכלים מיוחדים. החברות בפורום היו מכל העולם וחלקם שלחו לי נייר וכלים בסיסיים במתנה. (אנחנו חברות עד היום.)

בזכות קרן גרשוני יכולתי לקנות את יתר הציוד הדרוש וכך גם לשפר את המיומנויות שלי.

 

מה שאתם רואים כאן היום הוא דוגמה לחידושים בטכניקת עתיקת יומין.

ההיסטוריה של אמנות הפרגמנט מאד מרתקת.
ראשיתה בימי הביניים במאה ה-14, כשהחלה כאומנות דתית והתגלתה במנזרים. במאה ה-14 כל התמונות צוירו ביד בנייר פרגמנט, ובמאה ה-15 ניתן כבר היה לראות דמויות של ישו וקדושים נוצריים אחרים עם קישוטים שונים.
במאה ה-19 התפתחה אט אט תפנית חילונית כאשר הנזירות הביאו את האומנות לדרום אמריקה, וניתן היה למצוא תמונות עם אלמנטים רומנטיים כגון נערות עם פרחים.


אומנות הפרגמנט  משלבת הבלטות ,חירורים, חיתוכים וצביעה ליצירת דגמים המבוססים על דוגמאות התחרה ובעלי מראה רומנטי ועדין. למרות שהסגנון, המראה ומגוון הכלים משתנה ממדינה למדינה, הבסיס לאומנות זו הוא זהה.

עם נייר הפרגמנט כיום ניתן לבצע מבחר עשיר של פריטים מדהימים ביופיים לקישוט ולמתנות: כרטיסי ברכה, סימניות, קופסאות, מזכרות, תמונות ,קישוטי קיר, אהילים, פרחים תלת ממידיים ועוד.

 

העיסוק באומנות זאת נותן לי שלווה וחדווה והחברות ואינטראקציה עם קולגות ברחבי העולם מאוד מספקת וגם מאפשרת לי לעשות הסברה לישראל, במיוחד בזמנים שאנחנו תחת זכוכית המגדלת של עוינות וחרם.

דוריתה פדרמן - אמנות הפרגמנט

          050-2411409     דוא"ל     אודות     
דף הביתאודותגלריית אמניםגלריה וירטואליתתערוכות קודמותמכירת אמנותהפקת תערוכותצור קשר